Ziedkāposti ir daudzu iecienīts produkts, tāpēc pastāstīsim, kā panākt, lai izdotos iegūt vērienīgu ziedkāpostu ražu savās dārzā.
Ziedkāpostiem, tāpat kā citiem kāpostiem, patīk mitrums. Vasaras karstumā augs “dzer” pa dienai līdz spainītim ūdens, bet pārmērīgu ūdens daudzumu, “purvu” arī necieš.
Ziedkāposti nav prasīgi pret karstumu, optimālā temperatūra to augšanai – no 7 līdz 20 grādiem. Augstā temperatūrā – ap 30 grādiem un vairāk, ja to arī neregulāri laista, kāpostu galviņa nepaspēj izveidoties vai veidojas ļoti maza un sabrūk. Bet bez daudz saules gaismas ziedkāposti var iztikt, lai gan labi apgaismotā vietā tiem ir visērtāk.
Kā stādīt ziedkāpostus
Sagatavojiet augsni stādīšanai. Ziedkāposti jāstāda auglīgā, mēslotā augsnē. Lai to izdarītu, stādāmā platība jāmēslo ar pusšķidrajiem kūtsmēsliem: vismaz 2 kg kūtsmēslu uz kvadrātmetru un minerālmēsliem. Uz kvadrātmetru uzberiet glāzi koksnes pelnu un ēdamkaroti superfosfāta un nitrofosfāta. Minerālmēsli jāliek 12-15 cm dziļumā. Var darīt arī citādi – mēslošanu veikt nevis uz visas dobes platības, bet tieši katrā iedobē iestrādāt vienu puslitra bundžu humusa un ēdamkaroti koka pelnu.
Ziedkāpostu stādīšanas shēma. Tiek izrakta iedobe vienas lāpstas dziļumā, zeme tiek izklāta gar uzbērumu. Tad izņem tikpat biezu otro augsnes kārtu, un virskārtu ieber iedobē. Uz tās – līdz pat virspusei – komposta vai humusa maisījumu ar nogatavinātu kūdru. Šādam substrātam nav nepieciešams atūdeņoties un tas bieži vien ir irdināms.
Lasi vēl: Ko izmantot kotlešu panēšanai rīvmaizes vietā: saimnieces nosauca 3 oriģinālākos variantus
Kad un kā sēt un stādīt ziedkāpostus
Ja ir vēlme novākt ražu pirms nepanesamā karstuma, augsnē stādiet agro šķirņu un hibrīdu stādus, ko sēj uz stādiem jau agrā pavasarī, tiklīdz dienas temperatūra ir 15-18 grādu pēc Celsija. Parasti līdz jūnija vidum raža jau būs novākta.
Vēlās šķirnes sēj maija sākumā vai vidū, var zem plēves, ja laika apstākļi ir auksti. Tad ražu var novākt augustā-septembrī.
Sēklas pirms sējas dezinficē, pusstundu turot mangāna šķīdumā, pēc tam baro ar minerālvielām. Lai to izdarītu, sēklas 12 stundas jātur pelnu šķīdumā (vienu karoti pelnu uz glāzi ūdens). Pēc tam sēklas var diedzēt, turot mitrā vietā, vai uzreiz sēt zemē.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!